Wypadek przy robotach ziemnych - opis

Do opisanego zdarzenia doszło na jednej z budów w Polsce w czasie wykonywania prac instalacyjnych. Prace polegały na podłączaniu poszczególnych domów z budowanego kompleksu do zewnętrznej sieci instalacji sanitarnej. Ze względu na napięte terminy, prace były prowadzone w dużym pośpiechu. Do kopania rowów postanowiono użyć koparki, a jedynie ewentualne wyrównywanie dolnej części wykopu miało być przeprowadzone ręcznie. Ręcznie też miały być układane rury. Mając na uwadze to, że głębokość wykopu nie przekraczała 2,5 m, a warunki gruntowe były sprzyjające, założono, że nie będzie wykonywane szalowanie wykopu. Taka decyzja oznaczała, że ściany wykopu nie mogą być pionowe, lecz muszą mieć odpowiedni kąt nachylenia.

W dniu wypadku dwóch pracowników weszło do odcinka wykopu o głębokości około 1,7 m i przystąpiło do pogłębiania i wyrównywania jego dna, przygotowując je do położenia rur. W czasie pracy natrafili na kamień, znajdujący się w miejscu, w którym miały być ułożone rury. Przystąpili do jego odkopywania. W czasie, gdy pracowali, w pewnej chwili, nastąpiło nagłe osunięcie się odcinka jednej ze ścian wykopu. Jeden z pracowników został zasypany przez grunt. Jego życie zostało uratowane tylko dzięki natychmiastowej reakcji kolegi oraz szybko podjętej akcji ratowniczej. W wyniku wypadku poszkodowany pracownik doznał poważnych obrażeń wewnętrznych, lecz jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo. Późniejsze dochodzenie ujawniło, że poszkodowany pracownik miał odpowiednie do stanowiska szkolenie BHP, a w czasie wypadku był wyposażony w kask i odzież ochronną.

Źródła:
Uwaga wypadek, „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Budownictwie, Gospodarce Komunalnej i Przemyśle” 2009, nr 1, s. 94-99 (wydawca nie podaje autora opisu; opracowanie całego numeru: M. Kanecka, A. Skarżycki).