POLSKI  ENGLISH

ETYKA W PSYCHIATRII - Przeglądy aktów prawnych
Aspekty prawne

Prawa o zasięgu światowym

Long-term mental health care for people with severe mental disorders


Dokument ma na celu opisanie tzw. opieki długoterminowej przeznaczonej dla osób z poważnymi chorobami psychicznymi. We wstępie autorzy opisują bariery i przeszkody, z którymi zmagać się musi system zdrowia psychicznego. Szczególny nacisk zostaje położony na rozwój tzw. community-based service, czyli usług opartych na społeczności lokalnej. Podkreślone zostają korzyści, jakie osiągnąć może system zdrowia psychicznego w momencie, gdy zwróci się ku usługom opartym na społeczności lokalnej (m.in. łatwiejszy dostęp do opieki w przypadku osób chorych psychicznie przewlekle, większa efektywność oraz elastyczność tego typu usług czy większa skuteczność takiej opieki w przypadku osób cierpiących na psychozę). Następnie zwrócona zostaje uwaga na potrzebę ochrony praw człowieka w instytucjach systemu zdrowia psychicznego. Potrzeba ta wynika z ciągle pojawiąjących się nadużyć w stosunku do osób cierpiących na choroby psychiczne (np. leczenie bez zgody, zbyt długie izolowanie itp.) W tym obszarze pojawia się również problem stygmatyzacji społecznej osób chorych psychicznie (problemy w funkcjonowaniu w społeczeństwie, znalezieniu źródła utrzymania i dostępie do edukacji).

W kolejnym rozdziale autorzy podają zalecenia dotyczące organizacji służby zdrowia wydane przez Światową Organizację Zdrowia. Wymienione zostają następujące zasady i wartości, na których powinien opierać się zintegrowany system opieki zdrowotnej: dostępność, kompleksowość, koordynowanie i ciągłość opieki, efektywność, sprawiedliwość, szacunek dla praw człowieka oraz koordynacja pomiędzy usługami podstawowej opieki zdrowotne a usługami specjalistycznymi. W kolejnej części dokumentu autorzy opisują historię rozwijania się opieki środowiskowej w krajach Unii Europejskiej oraz wyzwania, jakie stoją na drodze nowych członków UE w związku z wdrażaniem środowiskowej opieki zdrowotnej.

Ostatnie części dokumentu zawierają ocenę strategii opieki długoterminowej dla osób chorujących psychicznie oraz zasady, na których powinni opierać się dysydenci zajmujący się rozwijaniem usług opartych na społeczności lokalnej.

W podsumowanie autorzy podkreślają, iż główna zmiana w systemie ochrony zdrowia psychicznego polegać ma na przejściu od paradygmatu leczenia pacjenta w szpitalu do paradygmatu integracji przewlekle chorego w ramach społeczności lokalnej. Ewolucja ochrony zdrowia psychicznego na poziomie społeczności lokalnych oraz integracja chorych w społeczeństwie stanowią procesy, które muszą być kontynuowane i nie powinny ulec zahamowaniu nawet w momencie trudności finansowych danego państwa (a więc nawet w dobie kryzysu gospodarczego).