POLSKI  ENGLISH

ETYKA W PSYCHIATRII - Przeglądy aktów prawnych
Aspekty prawne

Prawa o zasięgu europejskim

 

European Pact for Mental Health and Well-being


  • „(...) działania [mające na celu zapobieganie depresji i samobójstwom] powinny uwzględniać: (...) [u]doskonalenie metod szkolenia pracowników służby zdrowia oraz osób odpowiedzialnych za opiekę socjalną osób z zaburzeniami psychicznymi; (...) [o]graniczanie czynników przyczyniających się do samobójstw, takich jak alkoholizm, narkomania, wyłączenie społeczne, depresja i stres; [w]prowadzenie mechanizmów pomocy, w tym rozładowywanie napięć emocjonalnych, którymi objęte powinny zostać osoby po próbach samobójczych i mające myśli samobójcze.” (III.1.)

  • „Podstawy trwałego zdrowia psychicznego tworzą się w dzieciństwie. Prawie 50% zaburzeń psychicznych powstaje w wieku młodzieńczym. Problemy psychiczne można rozpoznać u 10 – 20% młodzieży, przy czym nasilają się one w grupie osób wykluczonych społecznie.” (III.2.)

  • „działania [dotyczące zachowaniu zdrowia psychicznego w miejscu pracy] powinny uwzględniać: [u]doskonalanie organizacji pracy, umiejętności jej wykorzystywania oraz rozwijanie zdolności kierowniczych pozwalających chronić zdrowie psychiczne w miejscu pracy, z zachowaniem równowagi między pracą a życiem prywatnym pracowników; (...) [w]spieranie rekrutacji, niezwalniania z pracy, rehabilitacji i powrotów do pracy osób z zaburzeniami lub chorobami psychicznymi.” (III.3.)

  • „Społeczeństwa krajów należących do Unii Europejskiej starzeją się. Podeszły wiek niesie z sobą określone zagrożenia dla zdrowia i dobrego samopoczucia psychicznego, takie jak utrata pomocy ze strony rodziny i przyjaciół, pojawienie się i nasilenie zjawisk neurodegeneracji (choroba Alzheimera i inne postacie demencji starczej). W grupie osób starszych utrzymuje się wysoki współczynnik samobójstw. Promocja aktywnego i zdrowego starzenia się zalicza się do najważniejszych działań podejmowanych przez Unię Europejską.” (III.4.)