POLSKI  ENGLISH

ETYKA W PSYCHIATRII - Przeglądy aktów prawnych
Aspekty prawne

Prawa o zasięgu europejskim

 

Green Paper. Improving the mental Health of the population: Towards a strategy on mental Health for the European Union.


 

„Zielona księga” została opracowana przez Komisję Europejską w 2005 r. Jej celem jest rozpoczęcie debaty na temat systemu zdrowia psychicznego z rządami Państw Członkowskich, instytucjami zajmującymi się problemem zdrowia psychicznego ludności, przedstawicielami kadry medycznej oraz środowiska naukowego, a także innymi zainteresowanymi stronami (w tym z organizacjami zrzeszającymi pacjentów i ich rodziny).

Dokument ten podkreśla, iż zdrowie psychiczne powinno być jednym ze strategicznych celów polityki Unii Europejskiej. Wynika to z faktu, iż dobrostan psychiczny obywateli wpływa nie tylko na jakość ich życia, ale przekłada się również na sytuację gospodarczą kraju. Dodatkowo podjęte powinny zostać działania zmniejszające dyskryminację osób cierpiących na zaburzenia psychiczne gdyż, pomimo coraz większej świadomości dotyczącej sytuacji osób cierpiących na choroby psychiczne, wciąż doświadczają oni nietolerancji ze strony zdrowych obywateli, dyskryminacji w miejscu pracy, mają problemy w pełnym uczestniczeniu w życiu społecznym, a także ze znalezieniem miejsca zamieszkania czy kontynuowaniem edukacji. Często nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki medycznej, nie chcą korzystać z pomocy lekarzy w obawie przed stygmatyzacją społeczną. Osoby chorujące psychicznie nie są w stanie w pełni korzystać z podstawowych praw człowieka.

„Zielona Księga” dąży do wspierania i poprawy zdrowia psychicznego obywateli Państw Członkowskich poprzez stworzenie jednolitej strategii zdrowia psychicznego w UE. Najważniejsze aspekty tej strategii to m.in. (a) wzmacnianie dobrostanu psychicznego obywateli oraz zapobieganie pogarszaniu się ich zdrowia psychicznego, (b) poprawa jakości życia osób cierpiących na zaburzenia psychiczne poprzez integrację społeczną oraz ochronę ich praw, (c) a także zwiększenie nacisku na rozwój wiedzy dotyczącej zdrowia psychicznego dzięki wspieraniu instytucji i naukowców zajmujących się badaniami naukowymi na temat zdrowia psychicznego.