ETYKA W PSYCHIATRII - Przeglądy aktów prawnych
Aspekty prawne

Prawa w USA

Civil Rights of Institutionalized Persons Act (USA)

Dokument ma na celu ochronę osób niepełnosprawnych fizycznie, umysłowo, chorujących na przewlekłe choroby somatyczne oraz cierpiących na zaburzenia psychiczne, którzy przebywają w domach opieki zdrowotnej, szpitalach psychiatrycznych, zakładach poprawczych oraz zakładach karnych. Nad przestrzeganiem praw osób niepełnosprawnych i chorujących psychicznie czuwa specjalnie powołana sekcja Wydziału Spraw Obywatelskich Departamentu Sprawiedliwości.

Prokurator Generalny ma prawo wnieść powództwo cywilne w momencie, gdy zasięgnie informacji o łamaniu praw człowieka w wyżej wymienionych instytucjach lub w sytuacji, gdy prawa i przywileje osób przebywających w tych zakładach nie są w pełni respektowane.