POLSKI  ENGLISH

ETYKA W PSYCHIATRII - Przeglądy aktów prawnych
Aspekty prawne

Prawa w USA

The Americans with Disabilities Act of 1990 (USA)


 

Ustawa ma za zadanie chronić osoby niepełnosprawne fizycznie, intelektualnie i umysłowo przed dyskryminacją w obszarach takich jak: zatrudnienie, transport publiczny, telekomunikacja, usługi lokalne i państwowe.

W dokumencie niepełnosprawność została zdefiniowana jako: „upośledzenie fizyczne lub psychiczne, które znacznie ogranicza główne funkcje życiowe”. W ramach terminu „główne funkcje życiowe” wyliczone zostały takie aktywności jak: troszczenie się o siebie, wykonywanie czynności manualnych, chodzenie, widzenie, słyszenie, mówienie, oddychanie, uczenie się oraz wykonywanie pracy. Ustawodawca podkreślił, iż indywidualnie rozpatrywana jest kwestia, czy dana dolegliwość jest niepełnosprawnością w rozumieniu ustawy.

Ustawa m.in. zakazuje dyskryminacji osób niepełnosprawnych w miejscu pracy oraz w sytuacji, gdy poszukują oni zatrudnienia. Dyskryminacja taka może wystąpić m.in. w momencie rekrutacji na dane stanowisko pracy, awansowania pracowników, wynagradzania na wykonaną pracę czy delegowania na szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe. Jeżeli niepełnosprawność może zostać skorygowana na tyle, iż nie utrudnia wykonywania pracy pracownikowi, pracodawca nie ma prawa np. zwolnić pracownika czy sugerować mu dobrowolne odejście. Ustawa zakazuje także dyskryminowania osób niepełnosprawnych przez instytucje lokalne i publiczne, np. szkoły, szpitale, urzędy itp. Zgodnie z nową ustawą wszelkie inwestycje budowlane powinny być dostosowywane do osób niepełnosprawnych. Także ośrodki wypoczynkowe czy rekreacyjne (np. hotele) muszą zapewnić osobom niepełnosprawnym możliwość korzystania z pokoi czy innych pomieszczeń.

Ustawa stanowi, iż każda osoba, która uważa, że jest lub była dyskryminowana ze względu na swoją niepełnosprawność, ma prawo złożyć skargę do Biura Praw Obywatelskich (Office for Civil Rights).