POLSKI  ENGLISH

ETYKA W PSYCHIATRII - Przeglądy aktów prawnych
Aspekty prawne

Prawa polskie

Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 20 października 1995 r. w sprawie organizowania zajęć rehabilitacyjnych w szpitalach psychiatrycznych i nagradzania uczestników tych zajęć (Dz. U. z 1995 r., Nr 127, poz. 614), §1 ust. 1, §2, §3, §4, §5, §6.


§ 1. 1. Szpital psychiatryczny organizuje zajęcia rehabilitacyjne w szczególności:
1) w oddziałach całodobowych lub dziennych,
2) na wyznaczonych stanowiskach pracy,
3) w wyodrębnionych ośrodkach rehabilitacji.
(…)

§ 2. 1. Dla organizacji zadań określonych w § 1 kierownik szpitala psychiatrycznego tworzy zespół rehabilitacyjny. W skład zespołu wchodzą: lekarz psychiatra, psycholog, terapeuta zajęciowy, pracownik socjalny oraz przedstawiciel administracji szpitala.
2. Do zadań zespołu rehabilitacyjnego należy:
1) planowanie, koordynacja i okresowa ocena skuteczności zajęć rehabilitacyjnych,
2) ustalanie miejsc zajęć rehabilitacyjnych dla pacjentów.

§ 3. Zajęcia rehabilitacyjne odbywają się zgodnie z indywidualnym programem przygotowanym przez terapeutów zajęciowych we współdziałaniu z pacjentem.

§ 4. 1. W oddziale całodobowym i dziennym tworzy się pracownie terapii zajęciowej.
2. Zajęcia rehabilitacyjne w pracowni powinny być prowadzone 5 razy w tygodniu, co najmniej przez 4 godziny dziennie.
3. Zajęcia rehabilitacyjne obejmują: ćwiczenia samoobsługi i rozwijanie umiejętności społecznych, działania edukacyjne, różnorodne formy terapii poprzez pracę oraz inne formy terapii dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

§ 5. 1. Ośrodek rehabilitacji lub oddział rehabilitacji zapewniają warunki konieczne do pełnej realizacji programów rehabilitacji. Zajęcia rehabilitacyjne dla pacjentów powinny być prowadzone 5 razy w tygodniu po 2 do 5 godzin dziennie.
2. Terapeuta zajęciowy w ośrodku lub w oddziale powinien prowadzić zajęcia rehabilitacyjne z nie więcej niż 10 uczestnikami tych zajęć.

§ 6. 1. Uczestniczący aktywnie w zajęciach rehabilitacyjnych otrzymują nagrody pieniężne.
2. Wysokość nagrody wynosi od 5% do 30% najniższego wynagrodzenia, określonego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej na podstawie Kodeksu pracy.
3. Nagrodę przyznaje i określa jej wysokość kierownik szpitala psychiatrycznego.