POLSKI  ENGLISH

ETYKA W PSYCHIATRII - Przeglądy aktów prawnych
Aspekty prawne

Prawa polskie

Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 listopada 1995 r. w sprawie zasad organizowania i zakresu rehabilitacji leczniczej w domach pomocy społecznej (Dz. U. z 1995 r., Nr 132, poz. 653), §1, §2, §3.


§ 1. Rehabilitacja lecznicza osób upośledzonych umysłowo w domach pomocy społecznej, zwanych dalej „domami”, obejmuje w szczególności:
1) badania lekarskie i specjalistyczną diagnozę w zakresie rehabilitacji,
2) świadczenia terapeutyczne, zwłaszcza w formie fizykoterapii i ćwiczeń ruchowych,
3) świadczenia psychologiczne, w tym terapię psychologiczną,
4) zaopatrzenie w leki niezbędne na potrzeby rehabilitacji,
5) zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i w sprzęt rehabilitacyjny.

§ 2. 1. Zakres rehabilitacji leczniczej dostosowuje się do stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb mieszkańców domów.
2. Warunki lokalowe i wyposażenie domu powinny umożliwiać prowadzenie rehabilitacji leczniczej. W domu powinno znajdować się w szczególności pomieszczenie dla indywidualnych i grupowych zajęć terapeutycznych i ruchowych.

§ 3. 1. Rehabilitacją leczniczą kieruje i ją nadzoruje lekarz, w miarę możliwości lekarz psychiatra lub lekarz neurolog albo psycholog. Osoby te w szczególności:
1) opracowują indywidualne i grupowe programy terapeutyczne,
2) organizują badania konsultacyjne.
2. Kierownik domu tworzy w miarę możliwości zespół rehabilitacyjny. W skład zespołu wchodzą w szczególności: lekarz psychiatra lub neurolog, psycholog, pedagog, pracownik socjalny, fizykoterapeuta, pielęgniarka, instruktor terapii zajęciowej. Zespół rehabilitacyjny opracowuje i prowadzi indywidualne i grupowe programy rehabilitacji leczniczej.