Terapia więzi - opis

Historia Candance Newmaker, dziewczynki uduszonej podczas jednej z sesji terapii więzi, stanowi najbardziej znaną historię opisującą efekty tej terapii. Candance wraz z rodzeństwem została umieszczona w domu dziecka po tym, jak sąd odebrał jej rodzicom prawa rodzicielskie w związku z permanentnym zaniedbywaniem dzieci. Następnie dziewczynka została adoptowana przez pielęgniarkę, Jeane Elizabeth Newmaker. Parę miesięcy po adopcji Newmaker zaprowadziła dziewczynkę do psychiatry, gdyż przejawiała ona problemy emocjonalne i zaburzenia zachowania. Psychiatra przepisał jej leki, jednak nie przynosiły one poprawy. Kobieta postanowiła zabrać córkę na terapię więzi, która prowadzona była w Kolorado przez licencjonowaną terapeutkę Connell Watkins. Terapia ta opiera się na założeniu, iż poczucie braku bezpieczeństwa w kontakcie z matką stanowi przyczynę zaburzeń zachowania u dzieci. Wśród metod stosowanych podczas sesji terapeutycznych wymienić można intensywne przytulanie dziecka przez matkę, często stosowane wbrew woli dziecka (dziecko wyrywa się i krzyczy) czy tzw. rebirthing – technika symulująca „ponowne narodziny” dziecka, której celem jest „oczyszczenie” dziecka z negatywnych emocji i wzmocnienie więzi między nim a matką. To właśnie tej drugiej technice została poddana Candance w drugim tygodniu terapii. Dziewczynka została zawinięta w prześcieradło, położona na podłodze i przykryta poduszkami. Następnie terapeutka oraz jej pomocnicy przygnietli dziecko. Zadaniem Candance było wydostać się z tego uścisku. Doświadczenie to miało pomóc jej „narodzić się” w ramiona nowej matki. Pani Newmaker była obecna podczas sesji. Dziewczynka parokrotnie podczas sesji krzyczała, że dusi się i umiera, błagała by ją uwolniono, wymiotowała, jednak terapeutka interpretowała to zachowanie jako opór przed zastosowaniem się do polecenia. Kiedy Candance przestała dawać znaki życia, Watkins uznała, że ćwiczenie zostało zakończone i odkryła prześcieradło. Okazało się, że dziewczynka nie oddycha. Wezwano pogotowie, następnie przewieziono ją do szpitala, jednak następnego dnia Candince zmarła. Bezpośrednią przyczyną śmierci było uduszenie.

Opracowano na podstawie: Mercer, J., Sarner, L., Rosa, L. (2003). Attachment Therapy on Trial: The Torture and Death of Candace Newmaker (Child Psychology and Mental Health). Praeger.