POLSKI  ENGLISH

ETYKA W PSYCHOLOGII - Kazusy
Ewing kontra Goldstein - opis

David Goldstein, psychoterapeuta par i rodzin, prowadził terapię byłego oficera policji, Geno Colello. Klient nie mógł poradzić sobie ze swoimi uczuciami dotyczącymi rozstania z partnerką Dianą, z którą był w związku przez 17 lat. Obecnie była ona związana z innym mężczyzną o imieniu Keith Ewing. Pewnego wieczoru Geno zadzwonił do swojego psychoterapeuty i powiedział mu, że nachodzą go myśli samobójcze. Goldstein zalecił mu jak najszybsze zgłoszenie się do szpitala i poprosił o rozmowę z jego ojcem. Pan Colello powiedział terapeucie, że jego syn ma objawy depresji i prawdopodobnie zrobi coś złego nie tylko sobie, ale również nowemu partnerowi Diany. Geno zgłosił się do szpitala i został od razu przyjęty. Następnego ranka Goldstein odebrał telefon od ojca klienta, który poinformował go, że szpitalny psychiatra postanowił zwolnić Geno do domu. Goldstein zadzwonił do szpitala i poprosił psychiatrę, aby zatrzymał Collelo na tygodniową obserwację, jednak psychiatra stwierdził, że nie ma podstaw do dalszego przetrzymywania pacjenta i wypuścił go. Następnego dnia Geno zastrzelił Keitha Ewinga, a następnie popełnił samobójstwo przy pomocy tej samej broni.

Rodzice Ewinga oskarżyli Goldsteina o niedopełnienie obowiązku ochrony osoby trzeciej przed potencjalnym niebezpieczeństwem grożącym jej ze strony klienta psychoterapeuty (duty to warn).

Opracowano na podstawie: Koocher, G.P., Keith-Spiegel, P. (2008). Ethics in psychology and the mental health professions. Oxford: Oxford University Press [str. 201-202].