Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci - opis

Joseph DeMasi, szkolący się w terapii psychodynamicznej psychiatra, wyznał podczas terapii własnej Douglasowi Ingramowi, że ma skłonności pedofilne. Zapewnił jednak psychiatrę, że nigdy nie wprowadził w czyn swoich fantazji, nie molestował żadnego dziecka i nie zamierza nigdy tego zrobić. Doktor Ingram postanowił skonsultować sprawę swojego podopiecznego z paroma kolegami po fachu oraz prawnikiem. W wyniku tych konsultacji zdecydował zachować w tajemnicy informacje uzyskane od DeMasi’ego. Jednocześnie uznał, że psychoanaliza nie jest odpowiednią terapią dla stażysty i postanowił rozpocząć z nim psychoterapię, która miała na celu analizę jego myśli i odczuć związanych ze skłonnościami pedofilnymi. Parę miesięcy później DeMasi został oskarżony o molestowanie 10-letniego pacjenta szpitala w którym pracował. Po osiągnięciu pełnoletności pacjent skrzywdzony przez DeMasi’ego oskarżył doktora Ingrama o niezawiadomienie odpowiednich służb o możliwym niebezpieczeństwie grożącym dzieciom będącym pod opieką doktora DeMasi’ego.

Opracowano na podstawie: Joseph, D.I., Onek, J., Goldstein, M.M. (2009). Confidentiality. W S. Bloch i S.A. Green (red.), Psychiatric ethics (4th edition). Oxford: Oxford University Press.