BIOETYKA / WPROWADZENIE - Przeglądy aktów prawnych
Prywatyzacja opieki zdrowotnej

Prawa w Niemczech

Versicherungsvertragsgesetz (VVG) (Ustawa o umowie ubezpieczenia) – 2008

Reforma zdrowotna nakłada obowiązek powszechnego ubezpieczenia od 01.01.2009. Państwowe ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla następujących grup osób: wszystkich pracowników, których dochód wynosi do €49.500 rocznie, studentów uczelni państwowych i uznanych przez państwo, osób odbywające staże lub uczące się w szkole średniej, emerytów, którzy przez ostatnią połowę życia zawodowego korzystali z państwowego systemu ubezpieczeń lub byli ubezpieczeni jako członkowie rodziny, bezrobotnych otrzymujących zasiłki. Osoby, którzy zarabiają więcej niż €49,500 rocznie mają możliwość skorzystania z prywatnego ubezpieczenia, które ma charakter uzupełniający bądź dodatkowy (większość jednak zostaje w GKV – publiczną Kasę Chorych).