BIOETYKA / WPROWADZENIE - Przeglądy aktów prawnych
Prawa dzieci

Prawa o zasięgu europejskim

Investing in children: the European child and adolescent health strategy 2015–2020

Strategia zaleca przyjęcie perspektywy całości życia (a life-course approach), wedle której uznaje się, że zdrowie osoby dorosłej jest zależne od doświadczeń wczesnego okresu życia. Głównym celem strategii jest przerwanie błędnego koła chorób wieku dziecięcego i nastoletniego, wynikających z zaniedbań rodziców i niedostatków opieki zdrowotnej. Główne zasady strategii to: przyjęcie perspektywy całości życia (a life-course approach), przyjęcie zasad medycyny opartej na faktach (an evidence-informed approach), nacisk na współpracę między sektorami (strong partnerships and intersectoral collaboration) i perspektywę praw człowieka (a rights-based approach).