BIOETYKA / WPROWADZENIE - Przeglądy aktów prawnych
Prawa dzieci

Prawa polskie

Karta Praw Dziecka Śmiertelnie Chorego w Domu - Rzecznik Praw Obywatelskich 2007

Dokument przygotowany przez Rzecznika Praw Obywatelskich w 2007 r. określa zasady opieki paliatywnej nad dziećmi chorymi terminalnie w odniesieniu do Konstytucji i Konwencji o Prawach Dziecka. W pkt. 6 stwierdza się, że opieka nad śmiertelnie chorym dzieckiem spoczywa głównie na barkach rodziców, którzy winni być traktowani przez personel medyczny po partnersku. Podkreśla się prawo dziecka do godności, szacunku oraz intymności w warunkach domowych. Opieka paliatywna nad dziećmi nastawiona jest na poprawę jakości życia; dzieci powinny być chronione przed bólem, cierpieniem oraz zbędnymi zabiegami leczniczymi i badaniami.