BIOETYKA / WPROWADZENIE - Przeglądy aktów prawnych
Prawa dzieci

Prawa polskie

Zaniechania i wycofania się z uporczywego leczenia podtrzymującego życie u dzieci

Dokument przygotowany przez środowisko ekspertów z wielu dziedzin (pediatrów, filozofów, prawników, teologów i etyków), powołanych przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne, skierowany do praktykujących lekarzy pediatrów, zajmujących się dziećmi nieuleczalnie chorymi. Formułuje on szereg wytycznych, które mają ułatwić podjęcie właściwiej decyzji nt. niepodejmowania lub zaprzestania stosowania terapii podtrzymującej życie dzieci. Dokument przygotowany w nawiązaniu do Konwencji Praw Dziecka, Karty Praw Dziecka Śmiertelnie Chorego oraz szeregu wskazań medycznych i dobrych praktyk, a także zasad etycznych. W preambule eksperci powołują się na 4 zasadnicze prawa dziecka według J. Korczaka: 1) prawo dziecka do śmierci, (2) prawo dziecka do dnia dzisiejszego, (3) prawo dziecka, by było tym, czym jest, oraz (4) prawo dziecka do wypowiadania swych myśli, czynnego udziału w naszych o nim rozważaniach i wyrokach”.