BIOETYKA / WPROWADZENIE - Przeglądy aktów prawnych
Prawa dzieci

Prawa polskie

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka) – z dnia 27 sierpnia 2004 r

Dzieci do 18 roku życia mają prawo do opieki zdrowotnej niezależnie od tego, czy są ubezpieczone, czy nie. Ustawa stanowi jednak, że podlegają one obowiązkowi ubezpieczenia, co oznacza, że muszą być do ubezpieczenia zgłoszone. W zależności od tytułu, do ubezpieczenia zgłasza je: jedno z rodziców lub dziadków; instytucja, która się dzieckiem opiekuje lub w której dziecko przebywa; szkoła, do której ono uczęszcza. Opieka zdrowotna nad dzieckiem ubezpieczonym finansowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze składek osób ubezpieczonych, natomiast za opiekę nad dzieckiem nieubezpieczonym także płaci Fundusz, ale z dotacji, którą otrzymuje z budżetu państwa.