POLSKI  ENGLISH

ETYKA W POLITYCE - Kazusy
>Etyka wojny>Terroryzm

Terroryzm antyaborcyjny - opis

komentarz

Od mniej więcej lat osiemdziesiątych XX wieku szczególnie w Stanach Zjednoczonych, ale także w Kanadzie i Australii mamy do czynienia z przemocą skierowaną przeciwko osobom oraz organizacjom związanymi z przeprowadzaniem aborcji. Na akty przemocy składają się: blokowanie dostępu do klinik aborcyjnych, podpalenia, podkładanie bomb oraz niszczenie klinik, wysyłanie listów rzekomo zawierających wąglik, zastraszanie, próby zabójstw lub okaleczenia a także morderstwa. Do tej pory w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie dokonano w sumie 7 morderstw oraz 17 prób zabicia czy to lekarzy dokonujących aborcji czy innych pracowników klinik.

Ruchy antyaborcyjne nie stanowią organizacji, ale niezależne grupy, które praktykują tak zwany „opór bez przywództwa” (ang. leaderless resistance). Nazywa się ich często jedną nazwą: Armią Boga, ale są to raczej działające często samodzielnie jednostki, niż ściśle zorganizowany ruch. Choć Armia nie ma przywództwa, powiązany jest z nią między innymi wielebny Michael Bray, który usprawiedliwia zabijanie osób zaangażowanych w przeprowadzanie aborcji poprzez powoływanie się na Biblię. Związki z Armią Boga miał także Paul J. Hill, który w lipcu 1994 na Florydzie roku zamordował lekarza Johna Brittona i Jamesa Barretta, jego ochroniarza z kliniki a także ranił żonę tego drugiego. Hilla skazano na śmierć w grudniu tego samego roku. Wyrok wykonano w 2003 roku.

Działalność Armii Boga została uznana przez FBI za terrorystyczną. Odnosi się to do wydarzenia z 2001 roku, kiedy Armia wysłała listy mające rzekomo zawierać wąglik. Do FBI trafiło ich ponad 200, ale nie stwierdzono obecności niebezpiecznych substancji. Podejrzany Clayton Lee Waagner został skazany i trafił do więzienia. Na wolność ma wyjść w 2046 roku.


Opracował Tomasz Kuniński