POLSKI  ENGLISH

BIOETYKA / ETYKA MEDYCZNA - Kazusy
>Etyka w dziedzinach medycyny>Transplantologia>Pobieranie komórek, tkanek i narządów od żywego dawcy>Przeszczepy wielonarządowe

Kazus Laury Davies - komentarz

opis


Wziąwszy pod uwagę doświadczenie transplantologów z Pittsburga pierwszy przeszczep jelita cienkiego i wątroby można zakwalifikować jako działanie terapeutyczne o dużym ryzyku niepowodzenia, które to ryzyko jest wpisane w zabiegi transplantacyjne. Andreas Tzakis – jeden z lekarzy godzących się na asystowanie przy operacji dziewczynki – miał na swym koncie zabieg, między innymi, potrójnej transplantacji wykonanej u 14-letniego Daniela Canala [1].

15 maja 1998 roku zespół pod jego kierownictwem przeszczepił chłopcu jelito cienkie, żołądek, wątrobę i trzustkę. Po ich odrzuceniu operacje ponawiano 2 czerwca i 20 czerwca. W sumie Danielowi przeszczepiono 12 narządów. W październiku 1998 roku, jak doniosła prasa, pacjent zjadł pierwszy normalny posiłek składający się z frytek i kurczaka [2].

W przypadku drugiej transplantacji jej większe skomplikowanie i tylko nieco ponad 50% szanse na utrzymanie przeszczepu nie pozwalają jej uznać za rutynową choć techniczne trudną procedurę terapeutyczną. Była ona więc albo próbą kliniczną dawniej nazywaną terapeutyczną, tzn. taką, w której rachunek ryzyka i zysków dla indywidualnych probantów wypada na korzyść tych ostatnich. Lekarze z Pittsburga nie włączyli tej procedury do protokołu badań, co oznacza, że potraktowali ją jak innowacje.

Za taką kwalifikacją przemawiają trzy okoliczności. Transplantacja 5 narządów była jedyną dostępną opcją uratowania życia dziewczynce, podjęli się jej lekarze doświadczeni w wykonywaniu tego rodzaju procedur i miała ona relatywnie duże szanse na powodzenie. Jej eksperymentalny charakter polegałby zatem na innowacyjności procedury. 50% szanse stanowią mocną ochronę przed podejrzeniem o daremność drugiej operacji.

Źródło: Kazimierz Szewczyk, Bioetyka, Państwowe Wydawnictwo PWN, Warszawa 2009.

[1] R.M. Veatch, Transplantation Ethics, op. cit., s. 325.

[2] A.A. Pressley, Teen’s Multiple Transplants Questioned, “Milwaukee Journal Sentinel” z 18 października 1998;
http://findarticles.com/p/articles/mi_qn4196/is_19981018/ai_n10475874