Wypadek na budowie - opis

Opisany wypadek zdarzył się na jednej z budów domów jednorodzinnych w Polsce w czasie wykonywania ociepleń zewnętrznych ścian budynków za pomocą warstwy styropianu przyklejanego do ścian. Prace były wykonywane na rusztowaniach ustawionych wzdłuż ścian budynku. Rusztowania te znajdowały się w odległości około 40 cm od ściany budynku, a przyklejane płyty styropianowe miały grubość 10 cm. Do wypadku doszło w czasie przyklejania płyt na poziomie drugiej kondygnacji budynku, w okolicach kalenicy domu, czyli w miejscu, w którym wysokość ściany była najwyższa. Montujący płyty pracownik nie mógł dosięgnąć do najwyższego miejsca ściany z pomostu rusztowania, na którym się znajdował. Aby przykleić płyty w tym miejscu, pracownik ten użył paczek płyt ze styropianem, które znajdowały się pod ręką, stanął na dwóch z nich i przystąpił do pracy. W pewnym momencie stracił równowagę i, ratując się przed upadkiem do tyłu, usiłował zeskoczyć na pomost. Nieszczęśliwie jednak trafił akurat w wolną przestrzeń między pomostem a ścianą, w rezultacie czego spadł aż na sam dół. W wyniku upadku doznał obrażeń głowy i skomplikowanego złamania ręki. Jak później ustalili inspektorzy badający wypadek, poszkodowany pracownik był przeszkolony w odpowiednim zakresie przepisów BHP oraz miał aktualne badania lekarskie.

Kazus opisał Marek Pyka

Źródła: Uwaga wypadek, „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Budownictwie, Gospodarce Komunalnej i Przemyśle”, 2009, nr 2, s. 95-100 (wydawca nie podaje nazwiska autora opisu; opracowanie całego numeru: M. Kanecka, A. Skarżycki).