POLSKI  ENGLISH

BIOETYKA / ETYKA MEDYCZNA - Kazusy

Bellah kontra Greenson

- opis

Dwa lata po samobójczej śmierci córki, Melania i Robert Bellah wytoczyli proces Danielowi Greensonowi, kalifornijskiemu psychiatrze, który leczył ich córkę przed jej śmiercią. Tammy, córka Bellahów, przedawkowała leki nasenne. W chwili jej śmierci rodzice znajdowali się w New Jersey i nie mieli pojęcia o samobójczych skłonnościach córki. Greenson został oskarżony o to, że nie nadzorował osobiście podawania leków Tammy, co mogłoby uchronić ją przed śmiercią oraz, że nie ostrzegł rodziców dziewczyny przed zagrożeniem jakie stwarza ona dla siebie samej.

Sąd orzekł, że psychiatra nie jest winny nie dopełnienia obowiązków (brak ostrzeżenia rodziców o tendencjach samobójczych córki), gdyż – odwołując się do przypadku Tatiany Tarasoff – ostrzeganie o grożącym niebezpieczeństwie dotyczy sytuacji, w której klient stanowi zagrożenie dla osób trzecich, nie dla samego siebie. Nie ma obowiązki uchylenia tajemnicy zawodowej w sytuacji, gdy klient zagraża swojemu życiu lub zdrowiu.

Opracowano na podstawie: Moline, M.E., Williams, G.T., Austin, K.M. (1998). Documenting Psychotherapy. Essentials for Mental Health Practitioners. Sage Publications [str. 78-79: Melanie Bellah and Robert N. Bellah, Plaintiffs and Appellants, v. Daniel P. Greenson, M.D., Defendant and Redpondent (Court of Appeal, First District, Division California, 1977) 141 Cal. Rptr. 92].