Williamson kontra Liptzin - opis

Wendell Williamson, student prawa, zgłosił się na konsultacje psychologiczne do uniwersyteckiego psychiatry Liptzina. Student wykazywał objawy psychozy, parę lat wcześniej był hospitalizowany z powodu omamów słuchowych. Pod koniec roku akademickiego psychiatra przepisał pacjentowi leki, które miał brać podczas wakacji oraz poradził mu, aby zgłosił się na leczenie psychiatryczne w swoim mieście. Williamson nie postąpił według zaleceń lekarza, ani nie skontaktował się z nim przez następne osiem miesięcy. W tym czasie ponownie pojawiły się u niego objawy psychotyczne. Pewnego dnia, będąc pod wpływem omamów słuchowych, student wyszedł na ulicę z bronią w ręku i zastrzelił dwie przypadkowe osoby. Został zatrzymamy przez policjantów poprzez postrzał w nogę.

Opracowano na podstawie: Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (2000). Williamson v. Liptzin.